2018-2019
საზოგადოებრივ მეცნიერებატა
კათედრა
ღია გაკვეთილის
გეგმა
კლასი-მეორე კლასი
საგანი-მშობლიური
ენა
თარიღი-
მასწავლებელი; ეკა
ზაქარიაძე
მოსწავლეთა რაოდენობა-11 სსსმ მოსწავლე-არ არის.
გაკვეთილის თემა-
„ტყე’’-
გამოსაკითხი მასალა-„ნერგი“
მიზანი:
მოსწავლეს შეუძლია
ბუნებაზე დაკვირვება და აღწერა.
შედეი თვალსაჩინოა,
თუ მოსწავლე:
·
საუბრობს
ტყისა და მისი მნიშვნელობის სესახებ.
·
ახდენს
ზეპირი და წერიტი მეტყველების განვითარებას
·
აქვს
ფანტაზია განვითარებული
·
ახდენს
დაკვირვებას ტექსტში თხრობიტსა და კითხვითწინადადებებზე დაკვირვებას.
შეფასება-
განმავითარებელი
შეფასება
წინარე ცოდნა-
·
ბუნების გაფრთხილება და მასზე ზრუნვა
·
მოსწავლეებმა იციან და ასახელებენ ფოთლოვან და წიწვოვან
მცენარეებს.
·
იციან და ერკვევიან რომელი სახეობის ხეებია ტყეებსა
და ბაღებში.
რურსერები
სასწავლო მასალა:სახელმძღვანელო, რვეული , დაფა, ცარცი,
თაბახის ფურცელი, ფერადი ფანქრები.
ტექნიკური რესურსი:კომპიუტერი.
გაკვეთილის ხანგრზლივობა-45 წთ.
#
|
აქტივობის აღწერა
|
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო რესურსები
|
დრო(წთ)
|
1
|
პრე ფაზა
აქტოვობა1:მოსწავლეთა
რაოდენობის დაფიქსირება
საგაკვეთილო განწყობის
შექმნა/მოტივირება
აქტივობის მიზანი:
მზადება გაკვეთილისათვის მოსწავლეები ეცნობიან გაკვეთილის მიზანს.
|
მინი ლექცია
|
საერთო საკლასო
|
თვითსეფასების კითხვები
|
3 წთ
|
2
|
გაკვეთილის
A ფაზა -
გამოწვევა
აქტივობა2-
გონებრივი იერიში- დაასახელეთ ტყე.
აქტივობის არწერა:
მასწავლებლის მიერ დაფაზე დაწერილ სიტყვა „ტყე“ მოსწავლეები გონებრივი
იერიშის საფუძველზე დაასახელებენ და აღწერენ როგორი ტიპის ტყეები არსებობს
|
გონებრივი იერიში
|
ინდივიდუალური
|
დაფა , ცარცი.
|
3 წთ
|
4
|
აქტივობა4-ჯგუფური
მუშაობა.
აქტივობის
მიზანი:
მოსწავლეები გამოიმუშავებენ ჯგუფური მუშაობის საჭირო
უნარ-ჩვევებს.ასახელებენ ხეებს. ფოთლოვან და მარად მწვანე ხეებს. რით განსხვავდებიან
ერთმანეთისგან.
აქტივობის აღწერა:კლასი დაიყოფა სამ ჯგუფადთ, თითოეულს მიეცემა განსხვავებული დავალებები
;1-ლ ჯგუფს აღწეროს შემოდგომის ტყე თუ სურვილი ექნებატ დახატონ კიდეც. მე-2 ჯგუფს
დაასახელოს და აღწეროს მარადმწვანე მცენარე.მე- 3 ჯგუფმა კი როგორი მცენარეებია ნაძვი
და ფიჭვი.აქვე ურიგებს მასწავლებელი ბარათებს
რომელზეც დაწერილია სიტყვები და მათ უნდა მიიღონ ახალი სიტყვები. მაგ:ნაძვი-ნაძვნარი
,ფიჭვი -ფიჭვნარი, წაბლი -წაბლნარი, მუხა-მუხნარი.
|
ანალიზის მეთოდი
|
ჯგუფური მუშაობა
|
საკლასო სახელმძღვანელო;
თაბახის ფურცლები;
ფერადი ფანქრები
|
15 წთ
|
5
|
გაკვეთილის C
ფაზა
რეფლექსია
აქტივობა5-ჯგუფების პრეზენტაცია მცენარეების გაცნობა და დაკვირვება.
აქტივობის მიზანი:
მოსწავლეებს ჩამოუყალიბდათ პრეზენტაციისთვის საჭირო უნარ-ჩვევები.
შეძლონ დაახასიათონ შემოდგომის ტყე ,დაახასიათონ ფოთლოვანი და წიწვოვანი
ტყეები.
აქტივობის აღწერა:
ჯგუფიდან გამოვა თითო მოსწავლე და ისაუბრებს თითოეული ჯგუფის მიერ შესრულებულ
დავალებაზე. დაასახელებს და წარმოადგენს ნახატს ჯგუფური სამუშაოს დროს შესრულებულ
ფოთლოვან და წიწვოვან ხეებზე , მუხის შესახებ რა იცის და რა გაიგო.
პრეზენტაციის
მსვლელობისას როდესაც დაასრულებს საუბარს გამომსვლელი
სხვა ჯგუფის წევრებსაც ექნებათ საშუალება ისაუბრონ ბუნებაში არსებული მათთვის ნაცნობი
და უცნობი მცენარეების შესახებ.( მოსწავლეებისთვის აუცილებელია შევახსენო და გაითვალისწინონ
პრეზენტატორის უფლებები: არ წამოიძახონ და ხელი არ შეუშალონ გამომსვლელს . დაიცვან
დროის ლიმიტი.)
|
თანამშრომბითი სწავლების მეთოდი
|
ჯგუფური მუშაობა
|
საკლასო სახელმძღვანელო;
თაბახის ფურცელი
ფერადი ფანქრები.
|
20 წთ
|
6
|
აქტივობა 6-საშინაო
დავალების მიცემა;
აქტივობის მიზანი:
მოსწავლეები დამოუკიდებლად მუშაობენ ინფორმაციის ამოკრებასა და პრეზენტაციის
უნარების განვითარებაზე
აქტივობის აღწერა:
მოიძიონ ინფორმაცია ტყის ბინადრების შესახებ
|
პრაქტიკული მეთოდები
|
ინდივიდუალური
ჯგუიფური
|
კომპიუტერი;
ინტერნეტი;
|
2 წთ
|
·
7
|
აქტივობა 5- შეფასება
აქტივობის მიზანი:
მოსწავლეებს გამოუმუშავდებათ თვითშეფასების უნარი; მიიღებენ განმავითარებელ
შეფასებას
|
განმავითარებელი
შეფასება
|
ინდივიდუალური
|
მოსწავლეებზე
დაკვირვებისა და კომენტარების სქემა
|
5 წთ
|
გაკვეთილის ბოლოს
მისაღწევი შედეგები:
·
მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და გაიგოს მცირე ზომის
პატარა ტექსტები და გამოხატოს თავისი დამოკიდებულება.
·
გადმოსცემს მოსმენილი ტექსტის შინაარს.
·
აღწერს და ახასიათებს ნაცნობ საგანს თვალსაჩინო ნიშნების
მიხედვით.
·
ქმნის წაკითხული / მოსმენილი ტექსტის ან მისი ფრაგმენტის
სიუჟეტურ ნახატს.
შეფასება: იხილეთ თანდართული შეფასების სქემები;
ხელმოწერა:
თარიღი:
შეფასების რუბრიკა-ცხრილი
კრიტერიუმი
|
დაბალი
|
საშუალო
|
მაღალი
|
კითხვა
და ტექსტის ანალიზი.
|
უჭირს კითხვადა პასუხების გაცემა საანალიზო კითხვებზე.
|
კითხულობს გაბმით მაგრამ უშვებს შეცდომებს ანალიზის დროს საჭიროებს მასწავლებლის
დახმარებას.
|
კითხულობს უშეცდომოდ. სწრაფად აკეთებს ტექსტის ანალიზს.
|
სავარჯიშოებზე
მუშაობა.
|
უხარისხოდ და შეცდომით ასრულებს დავალებას.
|
ასრულებს შეცდომით და საჭიროებს დახმარებას
|
სწორად და უშეცდომოთ ასრულებს დავალებას, მუშაობს დამოუკიდებლად.
|
აქტიურობა
-ჩართულობა
|
არ არის ჩართული საგაკვეთილო პროცესში.
|
ასრულებს მხოლოდ მისთვის საინტერესო დავალებას
|
აქტიურად არის ჩართული მთელ საგაკვეთილო პროცესსი
|
Комментариев нет:
Отправить комментарий